Bugun...İSPAT, KÜLTÜR ADINA BÜYÜK ÇALIŞMA

YAKIN ZAMANDA KURULAN VE BİR ÇOK ÇALIŞMAYA İMZA ATAN, İSTANBUL PATNOSLULAR PLATFORMU BU KEZ ÇOK ÖNEMLİ VE FARKLI BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI.

facebook-paylas
Tarih: 16-06-2021 10:50

İSPAT, KÜLTÜR ADINA BÜYÜK ÇALIŞMA

İstanbul'da kuruluşunu, Platform düzeyinde gerçekleştiren, İstanbul Patnos Platformu, kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen bir çok önemli çalışamaya imza atmayı başardı. 

İstanbul'da ikamet eden Patnos'lu gönüllülerin, Koordinatör Taner Kargı yönetiminde, Kısa adı İSPAT olan, Platformunu kuruluşunu gerçekleştirdi.

Kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmiş ve, Pandeminin yarattığı sağlık sorunu ve kısıtlı sosyal yaşam çemberinde dahi bir çok önemli çalışmaya imza atmayı başaran İSPAT, son olarak kültür adına önemli bir projeye imza atmayı başardı.

Patnos'un geçmiş dilden dile dolaşa gelen hikayelerinin yer aldığı, bu alanda kendi imkanları dahilinde bir takım çalışmalar yapan, ya da bu tür, yöreye ait hikayelerin yer aldığı kıssalar toplanarak kitap haline getirildi. 

Bölgenin tarihi zenginliğine büyük katkı sağlayan ve, isteyen okuyuculara ücretsiz hediye edilecek olan "İSPAT PATNOS HİKAYELERİ KİTABI", basıldığı gün itibari ile, hemen her yerde büyük ilgi görmekte olduğu bilgisine ulaştık. 

İspat Koordinatörü Taner Kargı konu ile ilgili olarak " artık nerdeyse her yaştan her kesin, tüm zamanını cep telefonu ve internet ile harcadığı zamanda, nerdeyse artık kitap okumak öğrencilere ya da belirli bir kesime kaldı. Bu zamanda, internet ve elektronik cihazlara harcadığımız zamanın bir Kısımını mutlaka, çok az bir kısmı da olsa kitap ve gazete ve dergilere ayırmak lazım. Artık nerdeyse herkesin özellikle Z kuşağı dediği kuşağı gençlere, nerelisin diye sorduğunuzda, belki bir çok kişi memleketini dahi, ya bilmiyor ya da memleketleri hakkında pek bir bilgiye sahip olmadıklarını düşünüyorum. Biz bu çalışma ile bir nebze de olsa. kendi yöremizin tarihi ve kültürleri hakkında bir takım bilgilere sahip olmaları ve kitaplar ile aralarına koydukları varsa mesafeleri ortadan kaldırmaktır. Umarım güzel bir çalışma oldu. Bu yönde ileriye dönük yeni çalışmalarımız olacak. Katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

BU ÇALIŞMA ÇOK EKSİK İDİ .

Patnos Hikayeleri Kitabına katkı sağlayan yazarlar, düşüncelerini şu şekilde dile getirdiler.

Kemal Süphandağ : Kanımca çalışma çok güzel oldu. Okuyucuların, okurken kendilerinden, içinde bir şekilde Ailelilerini ve geçmişlerinin izlerini bulacağını düşünüyorum. Ben de diğer dostlar gibi bu çalışmaya katılmakla büyük bir haz ve sorumluluk duydum. Hayırlı olsun, umarım devamı gelecektir.

Cahit Kılıç : Sanırım bu manada bir ilki yaptık. Çok zevkli ve güzel bir çalışma oldu. Bu manada hala çok eksiğimiz var. Arkadaşlar ile ve ilgi duyan tüm arkadaşlar ile kendimize bir misyon yükledik. Sanırım çok daha güzel çalışmalar yapmayı umuyorum. 

Fatih Esin : Öncelikle şunu çok net söyleyebilirim. Kitap okurken duyduğunuz hazzı elektronik ortamda bulmak çok mümkün değil. Bizim hissettiğimiz bu hazza, gençlerin de bu kitap çalışması ile ulaşacaklarını düşünüyorum. Bu bizim yöremizin güzel tarihinin,  kültürünün bir küçücük bir kesiti. Memleketimizin tarihsel ve kültürel mazisinden bir kesit sunmaya çalıştık. Umarım okuyanlar, okurken kendilerini de bulacaklardır bu çalışmada.

Tunay Özer : Çalışmanın ortaya çıktığı andan itibaren ben de diğer arkadaşlar gibi, zamanda bir yolculuk yaptık. Kendi Dünyamızda geçmişe doğru çıktığımız yolda, zaman tünelinde çok güzel hatıralar ve yaşam hikayelerine vardık. Çok verimli bir çalışma oldu. Kitabı okuyanların da bizim gibi zaman tünelinde bir yolculuk yapacaklarına inanıyorum. 

İlhan Özdemir : Tarih insanlık kadar eski ve zengin bir hazinedir. Bu hazineyi ortaya çıkarmak için öncelikle varacağınız hazin ne kadar kıymetli olduğu bilinci dahi insana çok büyük bir mutluluk veriyorken, o hazineyi gün yüzüne çıkarmak, insanlığın hizmetine sunmak kadar kıymetli ve bir o  kadar da zevkli olduğunu bir kez daha gördük. Bu çalışmada yer almak benim adıma çok büyük bir mutluluk. Umarım gerisini de getiririz ve okuyanları da bizimle aynı duyguları yaşar.

Ayhan Gül : Kitabın ismi aslında Patnos Hikayeleri olsa bile aslında o bizim yaşanmış ama bizim şahit olmadığımız bir Tarih ve Kültür ve dahi Ailelerimizin yaşanmışlıkları ve yaşam tarzları. Hani bazen deriz ya , elektronik cihazlar yokken insanlar ne yapıyordu diye, işte sorunun cevabı. Tabi biz bu cevabı yalnızca Patnoslulara vermiyoruz, biz bu cevabı tüm insanlığa ve gençlere veriyoruz. Eğer geçmişinizi ve yaşanmışlıkları bilmiyorsak, onları da tanımıyoruz diye düşünüyorum. Bu kitap bizleri mazimiz ile tanıştırıyor. Bu tanışma seremonisi daha da gelişerek devam edeceğini umuyorum.

Kitap okuyucuya  talep etmeleri halinde  tamamen ücretsiz kendilerine ulaştırılacaktır. Talep etmek isteyenler İspat sosyal medya hesaplarına ya da gezetemtemize atacakları bir ileti ile ulaşabileceklerdir

Bir Taner Kargı,Fatih Esin ve Reis Yaşar dahil 7 kişi, ayakta duran insanlar ve oturan insanlar görseli olabilir

Bir 5 kişi, ayakta duran insanlar ve oturan insanlar görseli olabilir

Bir 4 kişi ve açık hava görseli olabilir

Bir 5 kişi görseli olabilir

Bir Taner Kargı ve Koltazoglu Salih dahil 8 kişi, ayakta duran insanlar, ağaç ve açık hava görseli olabilir

 

 FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR TURİZM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

İnternet Sitemizin Yeni Hali İle Nasıl Buldunuz?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI